00hour
:
00min
:
00sec
00hour
:
00min
:
00sec
Článok: Stoličky do jedálne - ako vybrať tú dokonalú?
Pri zariaďovaní jedálne je jednou z najdôležitejších volieb, ktorým budete čeliť, výber správnych stoličiek. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že kúpa stoličiek k jedálenskému stolu nie je náročná úloha, čoskoro sa ukáže, že vzhľad interiéru, ako aj pohodlie vás a vašich blízkych od nich závisí. Ak máte plány na preusporiadanie interiéru a hľadáte pohodlné stoličky s jedinečným dizajnom, naučte sa niekoľko praktických pravidiel, ktoré vám uľahčia výber.
Dobre zvolené stoličky sú pravdepodobne najdôležitejším prvkom jedálne hneď vedľa stola. Elegantné, v glamour štýle, moderné udržiavané v klíme moderného klasika, alebo možno modernistické v trende minimalizmu - bez ohľadu na to, ktorý z vyššie uvedených návrhov sa vám najviac páči, musíte vedieť, že práve stolička určuje vaše pohodlie, ako aj funkčnosť jedálne.
Hoci je to stôl, ktorý štatisticky zaberá najväčší priestor v celej miestnosti, je ťažké si predstaviť jedáleň bez stoličiek - mali by byť zladené nielen so štýlom interiéru, ale predovšetkým presne so stolom. Ak už máte jedálenský stôl, ktorý vám ukradol srdce, hlavnou prioritou bude výber stoličiek, ktoré ho doplnia. Tým myslíme predovšetkým zladiť tieto dva prvky z hľadiska rozmerov. Ak je nákup stola ešte pred vami, môžete najprv vybrať stoličky.
Zaujímavou možnosťou môže byť aj nákup sady, pozostávajúcej z stoličiek a stola, z rovnakej kolekcie. Toto riešenie vám poskytne vizuálnu konzistenciu a dokonalé zlúčenie. Ak chcete priniesť do svojho domova trochu sviežosti, alebo oceňujete nezvyčajné kombinácie - stavte na dizajnové stoličky, ktoré očaria svojou nezvyčajnou estetikou.
Jeden z prvých prvkov, ktorým venujeme pozornosť pri kúpe stoličiek je samozrejme vzhľad. Zaujímavá estetika a jedinečná forma sú faktory, ktoré upútajú oko. Avšak, stojí za to zvážiť aj funkčnosť a presnosť výroby. Prečo je to tak dôležité? No, ako si môžete ľahko domyslieť, aj výnimočne estetická stolička nesplní vaše očakávania, ak je nepohodlná alebo nepraktická. Predovšetkým by mala byť ideálna stolička vybraná podľa vašich potrieb.
Pri rozhodovaní, ako kúpiť stoličky na zladenie so stolom, je prvou vecou, ktorú treba zvážiť, rozmery stola. Šírka a dĺžka stola určujú počet stoličiek, ktoré budete musieť kúpiť. Štatisticky má jedna stolička šírku približne 60 centimetrov - na tomto základe môžete ľahko odhadnúť, koľko stoličiek sa zmestí k vášmu stolu. Aby ste si boli 100 percent istí, je dobré urobiť presné merania.
Pri výbere stoličiek venujte pozornosť veľkosti. Napokon, môžete zistiť, že konkrétny model vyniká nielen svojim vynikajúcim dizajnom, ale aj šírkou. Akákoľvek neštandardná veľkosť by mala byť riešená individuálne. Je možné, že veľkosť stoličiek spôsobí, že budú vyzerať menej priaznivo, než sme pôvodne predpokladali. Príliš masívne stoličky sa nebudú hodiť k minimalistickému stolu s výraznými, jemnými tvarmi.
Správna výška nielen zabezpečuje voľnosť pri jedle, ale aj pohodlie stoličiek. Stojí za to vedieť, že príliš vysoká stolička obmedzuje množstvo možného pohybu, čo priamo ovplyvňuje znížené pohodlie. Príliš nízka stolička môže výrazne obmedziť jedenie pri stole alebo dosahovanie na niečo. Optimálna veľkosť stoličky je určená výškou sedadla meranou od podlahy. Predpokladá sa, že sedadlo by malo byť približne 50 cm nad podlahou - avšak, ak plánujete vlastné usporiadanie, skúste nájsť ideálnu veľkosť na základe vylúčenia. Na to je najlepšie testovať stoličky rôznych výšok, aby ste identifikovali obľúbenú.
Ďalším dôležitým rozmerom pri výbere jedálenských stoličiek je výška operadla. Rám stoličky by mal poskytovať oporu pre chrbticu, a pri jedálenskom stole sa trávi relatívne dlhý čas. . Preto sa oplatí zabezpečiť, aby bola opierka chrbta pohodlná a umožňovala zaujatie čo najlepšej polohy. Extrémne vysoká opierka chrbta, ktorá je navyše neproporcionálna, môže byť nielen nepraktická, ale aj narušiť harmóniu interiéru.
Pohodlné používanie závisí nielen od výšky sedadla, ale aj od jeho hĺbky. Plytké sedadlo spôsobí, že celá hmotnosť sedadla bude spočívať na nohách, čo má priamy vplyv na to, že dlhodobé sedenie môže byť nepohodlné a dokonca únavné. Opačný prípad tiež nie je dobrý, pretože nohy nedosiahnu na zem a telo zaujme nevhodnú polohu. Ako teda vybrať optimálnu hĺbku sedadla vášho vysnívaného kresla? Ukazuje sa, že najlepšia hĺbka je taká, pri ktorej asi ⅓ stehna dospelého človeka presahuje sedadlo.
Vysoko kvalitné materiály sú jednou z najdôležitejších vlastností akéhokoľvek kusu nábytku. To platí pre stoličky aj iné každodenné produkty. Či už stavíte na materiály prírodného pôvodu, ako je drevo alebo ratan, alebo iné polotovary (napríklad kov), uistite sa, že sú kvalitné. Tieto materiály ovplyvňujú trvanlivosť stoličky, ako aj jej schopnosť odolávať rôznym vonkajším faktorom.
Po prerokovaní technických parametrov dobre vybranej stoličky môžeme prejsť k jej dizajnu. Vzhľad stoličky je rovnako dôležitý ako jej kvalita. To nie je prekvapujúce, pretože dizajn do veľkej miery určuje, ako bude váš priestor vyzerať. Ak radi sledujete najnovšie trendy, skúste skombinovať aktuálne módy s nadčasovou klasikou - táto kombinácia vám poskytne vzhľad, ktorý nikdy nezostarne.
Pre to by ste mali staviť na overené módy alebo tradičné materiály pre trvanlivosť a pevnosť. Ak radi experimentujete, na druhej strane môžete staviť na stoličky s neštandardnými tvarmi v kombinácii s klasickým stolom. Takáto kombinácia vám pomôže vyhnúť sa dojmu chaosu a lepšie vystaviť jedinečnosť stoličiek.
Ak je váš jedálenský priestor je v konkrétnom štýle, môžete staviť na stoličky, ktoré sú navrhnuté s podobnými témami na mysli. Napríklad, ak je vaším snom boho interiér, plný odkazov na prírodu, staviť na stoličky vyrobené z ratanu alebo dreva.
Pri výbere jedálenských stoličiek esteticky je tiež dôležité udržiavať farebnú konzistenciu. Samozrejme, nejde o monotónnosť - hlavné prvky vo forme stoličiek a stola môžu kontrastovať, ale je dobré pamätať, že miestnosť je zdieľaná viacerými predmetmi udržiavanými v jednotnej farebnej schéme.
Vo svete farieb existujú určité pravidlá na prinesenie poriadku a relatívneho poriadku. Prvá metóda kombinovania farieb je tzv. monochromatická kombinácia. Zahŕňa kombinovanie rôznych odtieňov rovnakej farby (napríklad limetková zelená s trávovou zelenou, ako aj fľašková zelená). Hlavná vec, na ktorú si treba dávať pozor pri aplikácii tohto princípu, je, že kombinované farby by mali byť v jednom lúči na farebnom kruhu. Táto metóda bude fungovať priamo dobre v interiéroch v japandi alebo modernom klasickom štýle.
Ďalším spôsobom zladenia farieb je príbuzné kombinovanie, ktoré zahŕňa spájanie farieb, ktoré ležia presne vedľa seba na farebnom kruhu. Výborným príkladom toho je žltá, oranžová a červená. Táto možnosť kombinácie môže byť užitočná v boho interiéroch.
Posledný typ klasickej kombinácie je princíp komplementácie. Zahŕňa kombinovanie opačných farieb (napríklad oranžová a modrá). Táto metóda je založená na kontraste, ale jej použitie môže mať vynikajúci efekt napríklad v art deco-inšpirovaných miestnostiach.
Okrem typov farebných kombinácií stojí za zmienku aj niektoré doplnkové pravidlá, napríklad zlaté tri. Táto metóda je založená na použití iba troch farieb v interiéri. Toto má udržať poriadok a neuviesť príliš veľa zmätku spôsobeného farebným preťažením. S touto zásadou je tiež spojená metóda 60-30-10. Toto je možnosť, pri ktorej najväčšiu úlohu hrá percento konkrétnej farby v celom interiéri.
Podľa toho by 60% malo zahŕňať tzv. základnú farbu (najlepšie by mala byť neutrálna alebo ľahko usporiadateľná). Základná farba zahŕňa prvky ako podlaha (môže to byť farba panelov/dlaždíc alebo dokonca koberca), steny a minimálne dva kusy nábytku. Primárna farba môže byť akákoľvek farba, ale stojí za zmienku, že by mala byť relatívne ľahko usporiadateľná. 30% je oblasť sekundárnej farby. Toto je odtieň, ktorého úlohou je dodať hĺbku a povestný "život" miestnosti. Poslednou zložkou je 10%, čo sa nazýva akcentová farba. Tieto sú hlavne doplnky, textílie a ozdoby.
Čo sa ešte nedávno zdalo úplne neprijateľné, dnes vytvára zaujímavé kompozície, z ktorých je ťažké odtrhnúť oči. Kontrastné farby alebo úplne odlišné formy môžu vyzerať skvele, ak sú dobre usporiadané. Ak chcete mať moderné, vintage a glamour štýlové stoličky vo vašej jedálni, skúste, aby mali spoločný menovateľ - napríklad vo forme jednej základnej farby alebo materiálu.
Ďalším nápadom na kombinovanie rôznych typov stoličiek je použitie techniky, ktorá vám umožní začleniť do miestnosti niekoľko farieb. Aby ste sa uistili, že farby sa navzájom nebijú a nevytvárajú chaotický efekt, mali by ste do interiéru zaviesť vzorovaný alebo viacfarebný doplnok, ktorý spojí všetky farby stoličiek . V tomto prípade, napríklad, koberec alebo tapeta môže byť dobrý nápad. Čalúnenie stoličiek by malo odrážať farby nájdené na zvolenom kúsku. Takto bude vaša izba farebne konzistentná.
Kombinácia rôznych štýlov stoličiek pri zachovaní konzistentných základov je tiež možnosťou, ktorú stojí za zváženie. K tomu stačí zabezpečiť, aby vaše stoličky mali podobný tvar alebo farbu rámu. To vám umožní experimentovať s farbami čalúnenia.
Výber modelu stoličky by mal závisieť od osobných preferencií. Najlepší spôsob, ako sa rozhodnúť, bude študovať dostupnú ponuku a dôkladne analyzovať všetky "pre" a "proti" konkrétneho dizajnu. Pri výbere stoličiek do jedálne sa oplatí zohľadniť všetky vyššie uvedené rady, pretože samotný vzhľad určite nestačí. V Eye on Design's kolekcii stoličiek nájdete mnoho modelov, ktoré vás určite oslovia.
Filicudi je stolička, ktorú navrhol Marcantonio. Výrazný tvar, inšpirovaný výhonkami opuncie, prinesie do vášho interiéru stredomorskú atmosféru. Elegantné sedadlo je podopreté minimalistickými nohami v zlatej farbe. Filicudi je jedným z tých dizajnov, ktoré nemožno prehliadnuť. Nájde si svoje miesto ako v avantgardnej reštaurácii, tak aj v modernej jedálni. Navyše je vhodná aj na vonkajšie použitie a môže byť hlavným dekoratívnym prvkom terasy.
Stolička z kolekcie Roll & Roll navrhnutá Katarzynou Jasyk sa vyznačuje svojou formou a nezvyčajné podrúčky a sedadlo prinesú do interiéru nádych extravagancie. Čalúnenie je vyrobené z velúru, zatiaľ čo sedadlo a operadlo sú vyrobené z preglejky a čalúnenej peny. Základňa je vyrobená z čierneho práškovaného kovu. Je to ideálny doplnok nielen do jedálne, obývačky alebo detskej izby, ale aj do kaviarne alebo trendy kliniky.
Dizajnová stolička Almond je elegancia v štýle 70. rokov v modernom vydaní. Pohodlné sedadlo z velúrovej tkaniny je kombinované s nezvyčajným operadlom a podrúčkami, ktorých jedinečná forma pridáva ľahkosť. Tento štýlový dizajn od Katarzyny Jasyk bude ideálny pre eklektické alebo retro interiéry.
Originálna stolička Lipsticks sa odlišuje od ostatných modelov svojím nezvyčajným motívom. Tvar stoličky aj jej spracovanie odkazuje na taliansku avantgardu 50. rokov. Kombinácia surrealizmu s klasickými prvkami robí stoličku Lipsticks, ktorá svojím vzhľadom nadchne každého milovníka odvážneho dizajnu. Použitie živo sfarbeného materiálu zvyšuje efekt surrealizmu a dokonale ladí s témou.
Elegantná stolička Don't Stop The Webbing kombinuje dva na prvý pohľad radikálne odlišné štýly, a to retro a minimalizmus. Moderný, dobre prepracovaný tvar stoličky robí to nielen skvelo vyzerajúce, ale aj veľmi pohodlné. Operadlo z prírodného ratanu dokonale ladí s celkovým dizajnom, čím mu dodáva vintage nádych, zatiaľ čo tmavé bukové drevo vytvára zaujímavý kontrast a robí stoličku elegantnou a štýlovou.
Výrazný drôtený dizajn je jednou z prvých vecí, ktoré upútajú pozornosť v kontexte stoličky Wire chair. Nadčasový štýl, v ktorom je celý projekt udržiavaný, robí stoličku dokonalou pre mnohé usporiadania. Minimalistická základňa dokonale ladí s neobvyklým sedadlom, čím vytvára súdržný celok. Trochu strohý dojem je zvýraznený striebornou farbou kovu. Stolička bude dokonalá pre interiér zariadený v industriálnom štýle.
Neformálna elegancia a nekonvenčný dizajn - to je stolička Spike chair. Výrazné ratanové operadlo dokonale ladí s minimalistickým rámom. Sedadlo je vyrobené z praktickej látky odolnej voči škvrnám. Stolička Spike chair je univerzálne riešenie, ktoré môžete použiť v jedálni, obývačke aj v pracovni.
Stolička Dam designer chair je vyrobený z vysokokvalitného dreva, čo ho robí nielen esteticky príťažlivým, ale predovšetkým odolným voči poškodeniu. Elegancia sa tu mieša s modernými riešeniami, čo je vidieť okrem iného na tvare stoličky. Vďaka svojmu originálnemu dizajnu môže byť Dam dokonalým doplnkom interiérov v škandinávskom, modernom klasickom, ako aj modernom štýle. Kombinácia prírodného dreva a mäkkej tkaniny ohrieva trochu strohú atmosféru stoličky a robí jej používanie čistým potešením.